Sankce proti Rusku mají smysl

2.9. 2014

Protesty ukrajinské opozice proti prezidentovi Viktoru Janukovyčovi a následná vlna nepokojů na poloostrově Krym. Právě toto téma se v posledních několika měsících objevuje snad ve všech typech médií. Bohužel zatím nikdo nenašel zaručený prostředek, který by palčivý problém vyřešil. Naopak neustále dochází k prohlubování a vyostřování vztahů mezi ruskými separatisty a ukrajinskou vládou.

Ruské sankce mohou problém řešit

Nelehká situace ovlivňuje obyvatele na Ukrajině, zároveň velkou měrou zasahuje do životů ostatních lidí v Evropě. Je přirozené, že nás ukrajinská krize nemůže nechat chladnými a musíme s ní něco dělat. „Nemůžeme se tvářit, že problém neexistuje. Dle mého názoru je potřeba, aby postihy vůči Rusku byly razantnější. Neztotožňuji se s názorem, který říká, že k ničemu dobrému nevedou. Naopak jsem přesvědčen, že větší účinek sankcí roste s jejich dlouhodobým působením. V tuto chvíli se jedná o hru s časem,“ říká radní Jihomoravského kraje Jiří Němec.

„Z oblasti zemědělství jsem zvyklý uvažovat v dlouhodobém horizontu. Pokud nebudeme represe proti Rusku podporovat, je velmi pravděpodobné, že se Ruská federace bude stále více rozpínat a bude si dělat mnohem větší nároky. Z dlouhodobého hlediska by to přineslo mnohem víc negativ a nevýhod než samotný dopad zavedených sankcí,“ konstatuje Němec.

Současný postup Ruska bychom mohli přirovnat k třicátým létům Adolfa Hitlera, který postupoval ve své evropské intervenci podobně. I on zabral postupně po menších částech rozsáhlá území, která Německu nepříslušela. Podobně jako nyní Rusové i on argumentoval podobnými slovy, že chce pomoci německému obyvatelstvu žijícímu v sousedních zemích. Západ se tenkrát stavěl k těmto zásahům velmi vlažně. Neodhodlal se k razantním krokům, a to z obdobných důvodů, které nyní uvádějí kritici sankcí.

 Máme bohaté zkušenosti z minulosti

I když má historie neustále nutkání opakovat se, tak je nezbytné se z omylů ponaučit. Kdo jiný by měl lépe rozumět situaci na Ukrajině. Vždyť my Češi máme bohaté zkušenosti z období druhé světové války. Stále v sobě máme pocit ukřivdění z Mnichova 1938. Stojí před námi těžká otázka, zda jsme schopni Ukrajinu obětovat pro náš klid a pohodlí nebo zda jsme ochotni jí pomoci i za cenu určitých omezení.

„Opatření budou mít význam pouze tehdy, když bude Evropa jednotná. Nejednotnost v této věci napomáhá Rusku. Sankce jsou proto účinným nevojenským řešením, jak se proti němu postavit. Musíme však být dobře připraveni, abychom zvládli na vlastním trhu mírnit dopady odvetných opatření,“ dodává Jiří Němec.


Zpět