Velkým problémem Znojma je hazard

15.8. 2014

Znojmo se dlouhodobě potýká s problémem hazardu. Tato nebezpečná zábava se pro některé stává závislostí, roste drobná kriminalita a dochází k narušování rodinných vazeb. Stát na řešení následků hazardu vynakládá mnohem víc, než z něj získává.

K provozu hazardních her nemůže být přistupováno stejně jako k běžné podnikatelské činnosti. Hazard musí být upraven zvláštními právními předpisy tak, jak je to běžné v zahraničí.

„Hazard vnímám jako jeden z problémů, který je nutné řešit. Doposud společnost přistupovala k hazardu spíše benevolentně a stávající opatření nebyla dostačující. Častým argumentem bylo to, že peníze z hazardu přispívají do městského rozpočtu. Ve skutečnosti se jedná o krátkodobý zisk. Naopak úsilí a finanční prostředky, které jsou při řešení incidentů spojených s hazardem vynakládány, jsou nákladnější,“  říká Jiří Němec.

Česká republika vévodí hazardu

Stav hazardu ve Znojmě, podobně jako v celém regionu, je jeden z nejhorších v České republice. „Ve Znojmě připadá na šedesát obyvatel jeden automat, což je ve srovnání s Francií, kde na osmnáct tisíc obyvatel připadá jeden automat, doslova alarmující,“ upozorňuje Jiří Němec.  V současné době platí ve Znojmě vyhláška z loňského roku, která říká, že nesmí přibývat noví provozovatelé. Nejsou však řešeny stávající herny.

 

Proti hazardu zbrojí i obyvatelé

Velká vlna protestů a nesouhlasu proti hazardu se zvedla i v Hrušovanech u Jevišovic, kde nedávno na následky rvačky zemřel muž, který se jí účastnil před zdejší hernou. Podobně jako Hrušovanští, se k problému stavějí i obyvatelé Znojma. Dokonce sepsali petici proti hazardu. Momentálně se nespokojeným lidem podařilo nasbírat kolem tří tisíc podpisů. Hlavním záměrem je to, aby se problematika heren stala tématem číslo jedna v obecním referendu konaném současně s volbami do obecních zastupitelstev.

 

 

 

 


Zpět